Читайте нас в соціальних мережах

9 квітня. Цей день в історії Тернопілля

Четвер, 09 квітня 2020 00:00

9 квітня 1880 року - у с.Горішня Слобідка Монастириського району, народився адвокат Іларіон Боцюрків. Приятелював з студентських років з Людкевичем Станіславом. Під час Першої світової війни був заарештований російськими імперськими військами та вивезений на заслання в Росію. Після повернення, в першій декаді листопада 1918 року більшістю голосів був обраний повітовим комісаром (керівником) Бучацького повіту ЗУНР на зборах повітової ради. Один із засновників та голова громадської організації «Українське міщанське братство» в Бучачі. Помер у с.Сороки Бучацького району.

9 квітня 1885 року - у с.Золота Слобода Козівського району народився адвокат, літератор, громадський діяч Михайло Західний. Посол від партії «Праця» до сейму Польщі. Автор нарисів, публіцистичних статей у періодиці. Помер 6 жовтня 1937 р. у м. Бережанах.

9 квітня 1944 року – біля м.Вишнівець сталася сутичка між бандерівцями та радянськими танкістами.

9 квітня 1944 року - загони, сформовані з курсантів армійських курсів молодших лейтенантів Червоної армії, провели «прочісування» кількох районів Тернопільської області. В районі 3-х кілометрів на північний захід від с.Борщівка у бою з більшовиками загинуло 20 повстанців.

9 квітня 1945 року – в тодішньому Скалатському районі відбувся бій повстанців з винищувальним батальйоном більшовиків.

9 квітня 1938 року – органами НКВС розстріляно в Ленінграді інженера, військовика, командира Жидівського пробоєвого куреня УГА, уродженця Тернополя Соломона Ляймберґа. Під час Першої світової війни був поручником 15-го піхотного полку австрійської армії, а після проголошення ЗУНР - командир єврейської міліції в місті Тернополі. В червні 1919 року Ляйнберг призначений командиром Жидівського пробоєвого куреня Першого Галицького корпусу. До єврейського куреня (батальйону) УГА входили 4 стрілецьких сотні, скорострільна сотня з 8 кулеметів, та 3 чоти - кіннота, саперна та зв'язку. 3 серпня 1919 пробойовий курінь Ляйнберга взяв Михальпіль, полонивши при цьому майже весь більшовицький гарнізон. Як авангард бригади, курінь першим дійшов до передмість Києва — станції Святошино та зайнявши її, утримував до загального відходу УГА з Києва. З березня 1920 в Червоній Українській Галицькій Армії. Згодом служив начальником радіочастини 4-го (розвідувального) управління штабу РСЧА. У 1933 був засуджений до 3-х років позбавлення волі, після звільнення працював завідувачем радіовузла Белбаткомбінату в Карелії. Повторно заарештований 3 жовтня 1937 та засуджений до вищої міри покарання.

9 квітня 1941 року – у с.Конюхи Козівського району помер етнолог, священик УГКЦ Ксенофонт Сосенко. Навчався в Академії Мистецтв у Кракові, у Львівському Університеті на теологічному і філософському факультетах. 1888 року висвячений на священика УГКЦ. З 1901 року і до кінця життя душпастирював в Конюхах. За свою душпастирську та культурно-просвітницьку працю та захист українського населення 1920 року був арештований польською військовою владою і стояв під загрозою розстрілу. Автор праць: «Про містику гагілок», «Праджерело українського релігійного світогляду», «Культурно-історична постать староукраїнських свят Різдва і Щедрого Вечора».

9 квітня 1990 року – у США помер офіцер УГА та Армії УНР, самодіяльний диригент, педагог, громадсько-культурний діяч у діаспорі, уродженець с.Мишковичі Тернопільського району Роман Леник.

 

Додати коментарЗАРАЗ ОБГОВОРЮЮТЬ