Читайте нас в соціальних мережах

29 квітня. Цей день в історії Тернопільщини

Середа, 29 квітня 2020 00:00

29 квітня 1872 року - у с.Лучці, нині Тернопільського району, народився лікар, ­громадський діяч Григорій Гарматій. Доктор медицини. Працював лікарем на Гуцульщині, згодом - у м. Теребовлі. Член ряду українських товариств. Під час Першої світової війни - військовий лікар австрійської армії. Помер 29 грудня 1930 р. у м.Теребовлі.

29 квітня 1881 року - у м.Чорткові в родині місцевого дяка й диригента Андрія Коссака народилася актриса та співачка Катерина Андріївна Рубчакова. Зіграла 79 драматичних, 27 опереточних, 18 оперних ролей. У концертному репертуарі співачки були пісні М. Лисенка, М. Вербицького, Я. Лопатинського, К. Стеценка й народні. Померла К. Рубчакова 22 листопада 1919 р. у с. Зіньківцях на Хмельниччині, перепохована в м. Тернополі.

29 квітня 1887 року – в с.Новосілка, нині Бучацького району, помер від плямистого тифу український піаніст Денис Леонтович. Виконував твори класиків та власні обробки народних пісень, акомпонував співакам Євгенові Гушалевичу, Олександрові Мишузі, хору Остапа Нижанківського та іншим; підтримував творчі зв'язки з Анатолем Вахнянином, Євгеном Купчинським. Автор вальсів та інших творів для фортепіано, серед яких композиція «Souvenir a mademoiselle la Baronne Hedvige Blazowska valse elegante pour piano par Denis Leontowicz».

29 квітня 1943 року – нацисти спалили с. Молотків на Лановеччині та знищили 617 його жителів, у тому числі 92 дітей і священика Я. Юхновського.

29 квітня 1944 року - відділ УПА, під командуванням Дмитра Карпенка (псевдо «Яструб», «Лютий»), знищив біля 240 військовослужбовців НКВД поблизу с.Залізниця Кременецького району.

29 квітня 1990 року – у Тернополі урочисто освятили національний прапор.  Дівчата в одностроях несли жовто-блакитне полотнище, а хлопці у козацькій одежі – тризуб. Після освячення прапор було вивішено на будинку міської ради.

29 квітня 1990 року -  Тернопільський міський голова В’ячеслав Негода уперше склав присягу на Євангелії про те, що чесно і справедливо служитиме народові.

29 квітня 1990 року - офіційно відновлено с.Антонівці Шумського району. Восени 1946 року 177 місцевих родин радянська влада вивезла в села Розділ та Привітне Запорізької обл. Інші жителі села були розселені на Шумщині та Лановеччині.


Додати коментарЗАРАЗ ОБГОВОРЮЮТЬ