25 квітня. Цей день в історії Тернопільщини
Субота, 25 квітня 2020 00:00
25 квітня 1899 року – помер історик, академік Польської Академії наук, уродженець с.Присівці Зборівського району Анатоль Левицький. Опублікував багато історичних праць, повідомлень, рецензій, мистецьких статей. Написав популярний підручник для гімназій «Нарис історії Польщі і з’єднаних з нею країн слов’янських».
25 квітня 1900 року - у с.Добромірці Збаразького району народився вояк УГА, викладач Інституту червоної професури в м. Харкові, співробітник секретаріату Уряду УСРР і секретаріату ЦК КП(б)У Василь Олійник. Розстріляний органами НКВС 3 листопада 1937 р. в урочищі Сандармох (Росія).
25 квітня 1903 року – помер український галицький фольклорист, етнограф, громадсько-освітній діяч, уродженець с.Криве Підволочиського району Мелітон Бачинський. Записи Бучинського друкувала західноукраїнська періодика; частина пісень увійшла до книги Володимира Антоновича і Михайла Драгоманова «Исторические песни малорусского народа» та опубліковані в інших фольклористичних виданнях; казки надруковані у збірнику І. Рудченка. Перекладав сербські народні пісні українською, а українські німецькою мовами.
25 квітня 1914 року – в с.Білівці Борщівського району народилася діяч колгоспного руху, ланкова колгоспу імені XXII з'їзду КПРС Борщівського району Євгенія Долинюк. За високі врожаї кукурудзи та за успіхи в розвитку сільського господарства отримала двічі звання Герой Соціалістичної Праці, Орден Леніна, 12 медалей ВВЦ і ВДНГ. На Батьківщині їй встановлене бронзове погруддя. Долинюк була автором книг: «В поход за большую кукурузу», «Множатся ряды мастеров кукурузоводов», «Мы поколение счастливых». Їй присвячена книга: «Солов'їний край». Повість; автор Большак В.Г., про неї був знятий документальний фільм: «Євгенія Долинюк». Померла 22 жовтня 1990 року.
25 квітня 1922 року - в м.Чорткові народився педагог, історик, доктор філософії, член-кореспондент УВАН Леонід Соневицький. Помер 6 серпня 1966 р. у м. Нью-Йорку (США).
З 22 березня по 25 квітня 1940 року на Тернопільщині більшовиками заарештовано і відправлено в тюрми нашої області540 чоловік.
25 квітня 1944 року – від нацистів звільнено села Нирків та Нагоряни.
25 квітня 1944 року – завершився Гурбівський бій між УПА та НКВС. Тривав з 21 квітня на території урочища Гурби, поблизу с.Антонівці Шумського району. Після тривалих боїв з переважаючими силами противника командування УПА, обмежене у набоях і продовольчих запасах, ухвалює рішення про прорив оточення. Вранці 25 квітня повстанці трьома групами, з боєм почали виходити з оточення в районі села Буща. За допомогою трофейних протитакнових рушниць повстанці знерухомили один з радянських танків, та знищили його гранатами. Було пошкоджено ще один танк. Війська НКВС відступили. Усім куреням УПА вдалося вирватися з оточення. Василь Кук у своєму інтерв'ю зазначав, що УПА втратила не більше 100 людей, а вбили повстанці 900 радянських солдатів і ще стільки ж поранили.
25 квітня 1949 року - політбюро КП(б)У ухвалило постанову "Про недоліки і заходи щодо посилення масово-політичної роботи в селах західних і Закарпатської областей". У документі зазначалося, що в масово-політичній та виховній роботі серед селянства є чимало значних недоліків, які негативно впливають на зміцнення існуючих колгоспів і подальший розвиток колективізації. Також підкреслювалося, що в багатьох селах ще немає міцного активу з місцевого населення, що партійні організації й органи влади послабили свою роботу щодо мобілізації широких мас населення на боротьбу за остаточне знищення залишків націоналістичного підпілля. Наголошувалося, що політична робота на селі не спрямована на викривання кожного прояву діяльності ОУН і УПА, що до цієї роботи недостатньо залучається місцеве населення.
25 квітня 1949 року - на цвинтарі смт.Гримайлів поміж людей розповсюджено антикомуністичні листівки, а через чотири дні там же підірвано могилу, що комуністи впорядкували до 1-го травня.
25 квітня 1996 року - рішенням Тернопільської обласної ради створено Підволочиський орнітологічний заказник, Заліщицький дендрологічний парк, Настасівський дендропарк.
Малюнок Юрія Журавля
ОСТАННІ НОВИНИ
- 19:00 На території відомого туристичного об’єкта Тернопільщини провели осінню толоку (фото)
- 18:34 «Тернопільська Озеряна 2024» сьогодні зібрала на набережній три сотні бігунів (фоторепортаж)
- 18:25 «Полон вбиває»: у Тернополі знову відбулася акція в підтримку військовополонених (фото, відео)
- 17:15 До Тернополя прибув черговий евакуаційний потяг з жителями Донеччини (фото)
- 15:15 Підтвердили загибель захисника з Вишнівецької громади, який вважався зниклим безвісти
- 12:50 Ремонт мосту в Теребовлі: тимчасово закрили проїзд для всіх транспортних засобів
- 11:51 Скандальний депутат від «Слуг народу», який тікав від повістки, «терміново» став опікуном і знову уникає служби у ЗСУ (документ)
- 11:45 14 вересня в Україні відзначають одне з найбільших християнських свят
- 10:00 Гідрометцентр попереджає про підвищення рівнів води в річках на Тернопільщині
- 9:25 Сьогодні у Тернополі відбудеться легкоатлетичний забіг: рух деякими вулицями обмежать