Читайте нас в соціальних мережах

Цей день в історії Тернопільщини. 1 лютого

Середа, 01 лютого 2017 00:11

1 лютого 1810 рік – в Тернополі, після щедрого прийому і балу даного на честь австрійської делегації, помер командувач російських військ в Галичині, генерал від інфантерії князь Сергій Голіцин. Його тіло з великою помпою вивезли в Росію. Місце Голіцина тимчасово зайняв генерал Суворов. Незабаром прибув, призначений царем, генерал Дмітрій Дохтуров.

1 лютого 1891 року – в с.Романівка Тернопільського району народився  український релігійний, громадський діяч в Галичині, Лемківщині, в Польщі, Словаччині, Австрії, Канаді о.Василь Кузьма. Служив у Тернополі в церкві Різдва Христового. Арештований російською окупаційною владою, висланий до Росії. Повернувся після падіння царату Російської імперії. Був духівником армії Австро-Угорщини (майор). Із постанням ЗУНР у 1918 р. командант (комісар) військового гарнізону м. Тернополя, згодом духівник УГА. Під час перебування в січні 1919 р. Симона Петлюри в м.Тернополі отримав пропозицію стати духівником греко-католиків Дієвої Армії УНР, капеланом. Через військові дії часто змінював місцеперебування. Згодом у м.Краків був військовим капеланом для українських вояків польського війська. У вересні 1930 р. врятував жителів Романівки від пацифікації. Емігрував за кордон. Помер у 1963 році в Канаді.

1 лютого 1912 року - у с.Ілавче Теребовлянського району, народився художник, культурний діяч, організатор спортивного руху Маріян Борачок. Помер 1993 р. у м.Буффало (США).

1 лютого 1921 року – в м.Тернопіль помер генерал-поручник Армії УНР Павло Кудрявцев. Народився в 1873 році у Катеринославській губернії. Брав участь у Першій світовій війні у полку Врангеля. З листопада 1917 року приділений до Українського Генерального Військового секретаріату, працівник Військового міністерства Центральної Ради, учасник вуличних боїв у Києві проти більшовиків у січні 1918 р. З березня 1918 р. - губернський комісар на Полтавщині. Відмовився визнати владу гетьмана П. Скоропадського і 5 травня 1918 р. був усунутий з посади та заарештований. з 29 листопада 1918 р., після протигетьманського повстання, знову став губернським комісаром Полтавщини та командувачем 6-го Полтавського корпусу військ Директорії. У 1919 р. - помічник командувача Окремого Залізнично-Технічного корпусу Дієвої армії УНР, начальник 9-ї Залізничної дивізії Дієвої армії УНР. З 19 травня 1920 р. — помічник військового міністра УНР, генерал-хорунжий. Помер від тяжких наслідків перенесеного плямистого тифу, похований у Тернополі. Посмертно підвищений до звання генерал-поручника.

1 лютого 1933 року – НКВД арештувало художника-графіка, уродженця с.Росохуватці Козівського району Якова Струхманчука. Навчався в Паризькій Академії мистецтв. Виконував ілюстрації для «Історії України-Руси» М. Аркаса, знаний також як ілюстратор творів О. Маковея, Ф. Малицького, П. Козланюка, М. Козоріза. Талановитий портретист. Розстріляний у Карелії. Збереглося 17 живописних полотен, 33 портрети, 62 графічних листи репресованого художника.

1 лютого 1943 року – нацисти знищили на Бучаччині 2000 євреїв.

1 лютого 1947 року - за даними обкома КП(б)У, на території Тернопільської області «действует 48 подпольных ОУНовских организаций, в которых насчитывается 345 участников».

1 лютого 1948 року - за даними МДБ, «в Тернопольской области всего оуновских организаций 148 численностью 595 чел. Кроме того, учтено одиночек около 300 - 306 чел. На их вооружении имеются: ручные пулемёты, винтовки, автоматы, пистолеты, карабины, гранаты. Значительная часть оружия иностранного происхождения».

1 лютого 1961 року – в Канаді помер український адвокат, громадський діяч, уродженець Підгаєччини Іван Басараб. У 1922 відкрив першу українську адвокатську канцелярію в Едмонтоні. Голова Братства українців-католиків Канади в провінції Альберта, член дирекції видавництва «Українські вісті». Від 1944 — королівський радник.

1 лютого 2012 року – у Харкові помер український поет, прозаїк, публіцист, літературознавець, правозахисник, дисидент, громадський діяч, уродженець Чортківщини Степан Сапеляк. Учасник «росохацької групи». Член міжнародного ПЕН-клубу, Української Гельсінської спілки, лауреат шевченківської премії.

Станом на 1 лютого 2013 року населення Тернопільської області становило 1 076 632 особи, в тому числі міське - 475 285 осіб, сільське - 601 347 осіб.

1 лютого 2015 року - у польовому таборі на адміністративному кордоні з окупованим Кримом поблизу с.Червоний Чабан Херсонської області після вибуху складу боєприпасів загинуло шестеро бійців батальйону «Збруч»: Вадим Вернигора (уродженець с.Дорофіївка Підволочиського району, Назарій Кулинець (уродженець с. Млинівці Зборівського району), Юрій Наливайчук (уродженець м.Тернопіль), Павло Римар (уродженець м.Тернопіль), Назарій Сикліцький (уродженець м.Тернопіль), Руслан Чухась (уродженець м.Гусятин).

ОСТАННІ НОВИНИ

Додати коментар



ЗАРАЗ ОБГОВОРЮЮТЬ