Читайте нас в соціальних мережах

26 жовтня. Цей день в історії Тернопільщини

Субота, 26 жовтня 2019 00:05

26 жовтня 1939 року - колгоспно-пролетарські «Народні Збори Західної України» ухвалили рішення про включення Західної України до складу Радянської України. На землях Галичини було утворено 4 області УРСР - Львівську, Станіславівську (з 1962 р. - Івано-Франківська), Тернопільську та Дрогобицьку (у 1959 р. об'єднана зі Львівською).

26 жовтня 1883 року – в Тернополі народився військовий та громадський діяч, адвокат, доктор права Степан Чумак. Був організатором Українських січових стрільців у Тернопільському повіті; в стрілецькому леґіоні перебував із 1914 р., четар. Певний час завідував стрілецькою бібліотекою, служив у штабній канцелярії. Мав серед стрільців прізвисько "Тато". В період ЗУНР - старшина УГА, прокурор Тернопільського окружного військового суду. В міжвоєнний час був відомим адвокатом, одним із організаторів господарського та громадсько-політичного життя української громади Тернополя. У 1922 р. обраний членом дирекції товариства "Міщанське братство", від осені 1923 р. - член керівництва "Подільського союзу кооператив" та "Подільської пасічної спілки". Був одним із директорів фабрики "Калина". Під час Другої світової війни брав участь у роботі окружного Українського допомогового комітету, деякий час був головою міста. Влітку 1944 р. заарештований у Тернополі органами МДБ. Засуджений і відправлений у виправно-трудовий табір до Сибіру, де загинув.

26 жовтня 1901 року - у м.Тернополі народився математик, доктор філософії, професор Львівського університету Герман Філіп Ауербах. Один з провідних представників Львівської математичної школи. При арешті німцями в серпні 1942 року отруївся з дружиною та донькою. За іншою версією - загинув 17 серпня 1942 р. у концтаборі в м. Белзці (Польща).

26 жовтня 1917 року – у Відні помер  український правник, політик, громадський діяч, публіцист, письменник, організатор кооперативного руху, уродженець с.Великий Говилів Теребовлянського району Євген Олесницький. Організував будівництво Народного дому в Стрию, засновував читальні «Просвіти» в селах. Посол до Галицького сейму (1900–1910 роки), у 1907–1917 - посол до віденського парламенту. Відіграв провідну роль у створенні «Маслосоюзу» — молочарського руху, що об'єднував селян у спілки для створення їм сильнішого економічного підґрунтя. З 1915 - член Загальної Української Ради, утвореної у Відні з галичан і наддніпрянців. Довгий час видавав «Українську Бібліотеку» («дешеві книжки для народа»). Саме Євген Олесницький став прототипом головного героя повісті Івана Франка «Перехресні стежки» - адвоката Євгенія Рафаловича.

26 жовтня 1926 року - у с.Конюхи Козівського району народився член ОУН, довголітній в’язень радянських таборів, учасник правозахисного руху в Україні в 1960-1980-х рр.. Петро Саранчук. Помер 10 вересня 2008 р. у м.Миколаєві; похований у родинному селі.

26 жовтня 1944 року – у тодішньому Великобірківському районі група енкаведистів  на хуторах повністю спалила 14 господарств, залишивши жителів без засобів на виживання. Ніхто не поніс ніякої відповідальності.

26 жовтня 1945 року - на каторжних роботах загинув член ОУН, чотовий УПА,інструктор з військової підготовки кадрів для повстанців, уродженець с.Чеснівський Раковець на Збаражчині Євген Бойко «Орел».

26 жовтня 1947 року – завершилася операція «Запад». Із 7 західних областей України у 44-х залізничних ешелонах було вивезено 77 тис. 791 особу (26 тис. 332 сім'ї), з них 18 тис. 866 чоловіків, 35 тис. 441 жінку, 22 тис. 279 дітей. Серед виселених родин переважали селяни-середняки. Станом на 1 січня 1948 р. їх розселили в різних регіонах СРСР: Омська область – 4 тис. 370 сімей, Казахська РСР – 3 тис. 133 сім’ї, Молотовська область – 2 тис. 991 сім’ю, Челябінська область – 2 тис. 788 сімей, Іркутська область – 1 тис. 924 сім’ї, Красноярський край – 536 сімей, Читинська область – 453 сім’ї. Депортовані працювали у вугільній промисловості, на підприємствах, лісозаготівлі та в сільському господарстві.

26 жовтня 1974 року – в с.Доброводи Збаразького району народився ​​український політик і банкір Андрій Пишний. З грудня 2012 - перший заступник голови парламентського комітету з питань регламенту. З 26 березня 2014 - голова правління АТ "Ощадбанк".

26 жовтня 1977 року - в с.Грибова Лановецького району народився український футболіст Олег Ящук. Грає на позиції нападника за клуб нижчого бельгійського дивізіону «Брюссель». У 1996–2006 роках Ящук грав за найтитулованіший клуб Бельгії «Андерлехт», з яким чотири рази ставав чемпіоном країни.